Najczęściej spotykane zabiegi kosmetyczne

Najczęściej w gabinecie kosmetycznym możemy spotkać wiele urządzeń do pielęgnacji ciała dzięki czemu kosmetyczka może zdziałać cuda. Odpowiednio wyposażony salon kosmetyczny często posiada wiele stałych klientek, które muszą zapisywać się na wizyty długo wcześniej. Duży sprzęt kosmetyczny jak i mniejszy przykładowo parafiniarka to sprzęty, których nie kupimy w zwykłych sklepach. Można je znaleść jedynie w takich miejscach jak sklep czy hurtownia kosmetyczna. Przy zakupie takiego sprzętu często zadajemy sobie pytanie czy ten sprzęt na pewno daje odpowiednie rezultaty, czy warto wydać takm duże pieniądze i na czym w ogóle polegają te zabiegi. Poniżej przedstawione zostały najczęściej spotykane zabiegi w gabinetach kosmetycznych oraz SPA.

Okłady parafinowe

Całkowite i częściowe okłady wykonuje się z parafiny białej bez domieszki wody, roztapiając ją na łaźni wodnej w temperaturze 52°C i rozprowadzając na skórze specjalnym, płaskim pędzlem. Przed wykonaniem okładu z parafiny smaruje się skórę euceryna. Okłady całkowite mają duże zastosowanie przy leczeniu otyłości ogólnej, częściowe zaś stosuje się najczęściej przy zwiotczeniu skóry mięśni i twarzy.
Lampa Vitalux

Ma w kosmetyce duże zastosowanie w przypadkach, gdy chodzi o połączenie promieniowania pozafiołkowego i cieplnego, a stosowana jest w przypadkach trądziku pospolitego i łojotoku; nadaje się do każdej cery (np. mieszanej) pod warunkiem, że nie jest zwiotczała i pomarszczona. Po naświetlaniu występuje przekrwienie skóry, co zwiększa dopływ substancji odżywczych do tkanek i wzmacnia włókna elastyczne skóry, zapobiegając powstawaniu bruzd i zmarszczek. Można również naświetlać tą lampą owłosioną skórę głowy, w celu zmniejszenia łojotoku i wzmocnienia włosów przy skłonności do wypadania. Naświetlać należy z odległości 1 m, rozpoczynając od 5 min., następnie zwiększa się czas trwania kolejnych naświetlań aż do godziny. Przy naświetlaniu konieczne są okulary ochronne.
Krioterapia

Teraz o tych co można spotkać typowo w SPA. Zabieg krioterapi polega m. in. na masażu skóry śniegiem kwasu węglowego (C02), przechowywanym w specjalnych butlach metalowych, pod wysokim ciśnieniem (50 atm). Temperatura samego śniegu wy­nosi — 80°C. Delikatne masowanie śniegiem prowadzi do zwężenia naczyń powierzchownych i podniesienia temperatury skóry. Dość silny natomiast ucisk kontaktowy (15-60 sek.) na miejsce, które ma być zamrożone, wywołuje działanie niszczące powoduje powstawanie gładkiej, białej blizny kosmetycznej po 10-12 dniach od wykonania zabiegu.

Zabieg ten, w postaci masażu, wykonuje się przy ziarnistości czerwonej nosa, trądziku różowatym i łysieniu plackowatym. Mocniejszy ucisk stosuje się przy naczyniakach płaskich, brodawkach i niektórych innych chorobach skóry. Ból jest tu o wiele mniejszy niż np. przy elektro lub diatermo koagulacji.
Galwanizacja

Należy do najstarszych metod leczenia prądem stałym, płynącym w jednym kierunku i odznaczającym się stałym natężeniem i napięciem; pobudza on nerwy ruchowe, koi natomiast – czuciowe. Galwanizację stosuje się w neurologii przy porażeniach nerwowych, a w kosmetyce — przy leczeniu rozszerzonych porów, rozszerzonych naczyń włosowatych, trądzika różowego i odmrożeniach na twarzy. Podczas zabiegu prąd stały płynie przez obwód zamknięty, składający się z aparatu, ciała pacjentki i dwu elektrod: 1 czynnej 1 biernej. Bierną trzyma pacjentka w ręku, natomiast czynną (o znacznie mniejszej powierzchni, skupiającej większą ilość prądu) — lekarz lub kosmetyczka. Jeżeli elektrodą czynną jest maleńka Igła, wówczas na bardzo małej powierzchni skupia się prąd o dość dużym natężeniu. Elektrod takich używa się do zabiegu zwanego elektrolizą.

Elektrody przeznaczone do galwanizacji są najczęściej wykonane z metalu (cynk, aluminium) i owinięte kawałkiem zwilżonego płótna lub watą dla ochrony skóry przed szkodliwym wpływem produktów rozkładu elektrolitów. Elektrodę czynną łączy się z biegunem dodatnim (gdzie odkładają się tlen i kwasy, mające działanie ściągające), bierną zaś — z biegunem ujemnym (gdzie odkładają się wodór 1 zasady).

Galwanizacja przy połączeniu elektrody czynnej z biegunem dodatnim działa na skórę i nerwy uspokajająco. Aby uzyskać działanie drażniące (co ma zastosowanie raczej w neurologii niż w kosmetyce), łączy się elektrodę czynną z biegunem ujemnym. Pierwszy zabieg rozpoczyna się od 5 min., dochodząc stopniowo aż do 30 min. przy natężeniu prądu 1—5 mA. Seria powinna się składać z 10-15 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień, można ją powtórzyć po 2 tygodniach.